Jak odróżnić intensywne życie seksualne od prawdziwego uzależnienia?
Seksoholizm, czyli uzależnienie od seksu to poważny problem. Często jednak osoby uzależnione nie zdają sobie sprawy z faktycznego stanu rzeczy. Niekiedy także samo pojęcie seksoholizmu rodzi wiele niejasności. Jak więc odróżnić intensywne życie seksualne od realnego uzależnienia? O tym dowiesz się w poniższym artykule.
Jak rozpoznać seksoholizm?
Generalnie erotomania zaczyna się wtedy, gdy doznania seksualne wysuwają się w związku na pierwszy plan, przyjmując formę obsesji. W grę zaczyna wchodzić też przedmiotowe traktowanie drugiej osoby oraz współżycia, a zachowania chorego stają się krzywdzące nie tylko dla niego, ale także dla jego bliskich. Przejawów seksoholizmu jest wiele i mogą mieć one różne stopnie nasilenia. Aby zdiagnozować uzależnienie nie potrzeba zaobserwowania wszystkich istniejących objawów klinicznych, a jedynie kilka z nich. Według Światowej Organizacji Zdrowia istnieje kilka wytycznych, na bazie których można rozpoznać seksoholizm.
Wśród wytycznych WHO znajduje się:
- częste i systematycznie występujące zachowania seksualne, które dla chorego stają się niemal sensem życia, a tym samym powodują zaniedbywanie innych sfer życia — w tym podstawowych, codziennych obowiązków takich jak zobowiązania domowe, zawodowe czy społeczne;
- częste próby zerwania lub kontrolowania nałogu, które kończą się na ogół niepowodzeniem;
- przymus powtarzania zachowań seksualnych i trudności nawet w obliczu coraz częściej pojawiających się przykrych konsekwencji tych czynności w postaci np. utraty pracy, zadłużenia czy myśli samobójczych;
- powtarzanie czynności seksualnych nawet wtedy, gdy nie dają poczucia satysfakcji.
Sygnały wskazujące, że mamy do czynienia z uzależnieniem od seksu
Do sygnałów mogących sugerować, że dana osoba ma problem z uzależnieniem od seksu, mogą należeć również:
- Częsta zmiana partnerów seksualnych i mnożenie ich;
- Odbywanie aktów płciowych z nieznanymi lub krótko znanymi osobami;
- Odbywanie stosunku nawet kilkanaście razy na dzień;
- Regularne korzystanie z pornografii;
- Niejednokrotne zdrady małżeńskie;
- Rezygnacja z emocjonalnego zaangażowania z drugą osobą;
- Tendencje do podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych;
- Potrzeba nieustannego uwodzenia i myślenia o nieosiągalnym partnerze.
W przypadku, gdy mamy do czynienia z kilkoma z powyższych symptomów dobrze jest zgłosić się po profesjonalną pomoc do poradni seksuologicznej. Im szybciej to nastąpi, tym lepsze są rokowania.